بيليمسل  BİLİMSEL - حقوق كودكان و نوجوانان

حقوق كودكان و نوجوانان

امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تقریبا همه می‌دانند، هر فرد زیر 18 سال یک کودک است و حق دارد مورد مراقبت و محافظت قرار بگیرد.

ولی همیشه اینگونه نبوده است. از بیستم نوامبر 1989 و با پذیرش پیمان­نامه حقوق کودک توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که جهان توانست از یک مجموعه حقوق قانونی برای تمامی کودکان و نوجوانان بهره­مند شود. این قوانین در مدت زمان کوتاهی پس از تصویب مورد پذیرش عمومی همگان قرار گرفتند.

تنها چند ماه پس از پذیرش این پیمان­نامه، 20 کشور آن را به رسمیت شناختند. و امروزه، 191 کشور پیمان نامه حقوق کودک را پذیرفته­اند. در واقع، تنها دو کشور –سومالی و ایالات متحده آمریکا- هستند که هنوز این پیمان نامه را به رسمیت نشناخته­اند، گرچه آن را امضا کرده­اند که نشان می­دهد قصد دارند آن را به رسمیت بشناسند، ولی هنوز چنین کاری نکرده­اند.

پیمان­نامه حقوق کودک از نظر وسعت به رسمیت شناخته شدن قدرتمندترین پیمان­نامه در سطح جهان است. این پیمان­نامه، حقوق شما و اینکه چگونه باید اجرا شوند را در قالب 54 بند و همچنین دو بند الحاقی بیان می­کند.

این پیمان­نامه با بیان این موضوع شروع می­شود که هر شخص زیر 18 سال (تعریف کودک)، بدون توجه به جنسیت، اصل و نسب، دین یا ناتوانی­های احتمالی نیاز به مراقبت و حفاظت دارد زیرا کودکان اغلب بسیار آسیب­پذیر هستند (بند 1 و 2).  پیمان­نامه همچینن می­گوید که دولت ‌ها باید اقداماتی به عمل آورند تا مطمئن شوند به حقوق کودکان احترام گذاشته می­شود (4). پیمان­نامه در پایان راههایی برای عملی کردن این نظریات و نظارت بر پیشرفت آن بیان می­کند (41 تا 54).

آشنایی با پیمان نامه حقوق کودک برای تمام کسانی که با کودکان و نوجوانان سروکار دارند بسیار اهمیت دارد و از همه مهمتر این است که پدر و مادرها، مربیان و خود کودکان و نوجوانان با این حقوق آشنا شوند.
با آشنایی بیشتر، هر کس به نوبه خود می تواند در بالا بردن آگاهی دیگران در جامعه سهیم باشد.

ماده 1

پیمان نامه حقوق کودک، همه کودکان و نوجوانان زیر 18 سال را زیر پوشش حمایت دارد.

ماده 2

کشورهای عضو پیمان نامه، متعهد شده اند که حقوق همه کودکان را در همه زمینه ها رعایت کنند. شما از هر نژاد، رنگ و ملیت که باشید حقوق کودک از شما حمایت می کند.

ماده 7

هر کودکی حق دارد نام و ملیت مشخص داشته باشد. بلافاصله بعد از به دنیا آمدن، پدر و مادر شما باید برایتان "شناسنامه" بگیرند.

ماده 10

اگر شما به ناچار در کشوری غیر از آنجا که پدر و مادرتان اقامت دارند زندگی می کنید، حق دارید با آنها مرتب در تماس باشید و در صورت امکان به خانواده خود ملحق شوید.

ماده 11

دولت ها باید از انتقال غیر قانونی کودکان جلوگیری کنند. هیچکس، حتی پدر و مادر شما حق ندارد به زور شما را از کشورتان خارج کند.

ماده 12

همه کودکان حق دارند افکار خود را بیان کنند. در تمامی مسائلی که به شما مربوط می شود، چه در خانه و مدرسه، چه در برابر مسئولین، باید با توجه به رشد فکری و سن شما، به نظراتتان اهمیت لازم داده شود.

ماده 13

هر کودکی حق دارد عقاید خود را آزادانه بیان کند. البته این آزادی به شرطی است که شما هم حقوق دیگران را محترم بشمارید و عقاید شما به نظم و سلامت جامعه آسیبی نرساند.

ماده 14

کودکان هر مذهب حق دارند تا آزادانه مراسم مذهبی خود را اجرا کنند. در زمینه باورهای مذهبی و به جا آوردن اعمال دینی، شما حق دارید از راهنمایی های پدر و مادرتان استفاده کنید.

ماده 15

همه کودکان حق دارند اجتماعات مسالمت آمیز داشته باشند.

ماده 16

هر کودکی حق دارد از حریم شخصی برخوردار باشد. هیچکس نمی تواند بدون اجازه شما یا به طور غیرقانونی در امور خصوصی، خانوادگی و نوشته های شما دخالت کند.

ماده 17

همه کودکان حق دارند به اطلاعات مناسب دسترسی داشته باشند. شما می توانید از طریق رادیو، تلویزیون، روزنامه و کتاب هب اطلاعات دسترسی داشته باشید. این اطلاعات نبایستی که برای شما مضر باشد.

ماده 18

زندگی با خانواده برای رشد و رفاه کودک بسیار مهم است. پدر و مادر شما، هر دو، مسئولیت تربیت، پرورش و امنیت شما را بر عهده دارند.

ماده 19

با هیچ کودکی نباید بدرفتاری شود. هیچکس حق ندارد کودکان را مورد بهره کشی قرار دهد یا به آنها بی اعتنایی کند. اگر با شما بدرفتاری می شود، شما باید از کمک و حمایت برخوردار شوید.

ماده 20

کودکانی که به هر دلیلی والدین خود را از دست داده اند، حق دارند از وجود یک سرپرست مناسب بهره مند شوند. اگر شما تنها هستید، دولت با انتخاب خانواده دیگری برای سرپرستی یا فرستادن شما به مراکز مناسب کودکان از شما حمایت خواهد کرد.

 

ماده 22

هر کودکی که به ناچار وطن خود را ترک کرده باشد و به یک کشور جدید پناهنده شود، باید در کشور جدید بتواند مثل بقیه کودکان زندگی کند. شما چه همراه خانواده خوأ، چه تنها باشید، در شرایط پناهندگی باید توانید از حمایت و مراقبت ویژه برخوردار شوید. اگر شما تنها باشید سازمانهای مربوطه تلاش خواهند کرد تا شما هر چه سریعتر به خانواده خود ملحق شوید.

ماده 23

برخورداری از شرایط مناسب زندگی حق هر کودک است. اگر شما معلولیتی دارید، حق دارید از امکانات مناسب بهداشتی و خدمات اجتماعی بهره مند شوید. این حق شماست که از امکانات خوب آموزشی برخوردار باشید.

ماده 24

هیچ کودکی نباید از دسترسی به مراقبتهای بهداشتی، پیشگیری از بیماری و خدمات پزشکی محروم باشد. در صورت بیماری، شما حق دارید از بالاترین خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار شوید. اطرافیان باید بیشترین توجه را به شیوه تغذیه شما داشته باشند.

ماده 25

اگر سرپرستی کودکی باید به خانواده ای سپرده شود، دولت موظف است که پس از تحقیق کافی، خانواده ای مناسب را برای کودک انتخاب کند و بعد از آن، به طور منظم شرایط او را مورد ارزیابی قرار دهد.

ماده 26

این حق شماست که در تمام دوران کودکی از خدمات بیمه اجتماعی برخوردار باشید.

ماده 27

همه کودکان حق دارند از شرایط مناسب زندگی برخوردار باشند. پدر و مادر شما باید در حد توان و امکانات، شرایط مناسب را برای شکوفایی توانایی ها و رشد جسمی، ذهنی، معنوی، اخلاقی و اجتماعی شما فراهم آورند.

ماده 28

آموزش حق همه کودکان است. این حق هر کودک است که با توجه به شرایط او، امکانات آموزشی مناسب برایش فراهم شود. اگر شما در یادگیری ضعیف هستید، هیچکس حق ندارد شما را تحقیر یا تنبیه کند.

ماده 29

همه کودکان حق دارند آنچه را که مهم است بیاموزند. این که استعدادهای شما رشد یابد و شما مورد تشویق قرار بگیرید بسیار اهمیت دارد؛ بدین ترتیب شما توانایی های لازم را برای یک زندگی مسئولانه در جامعه ای آزاد و سرشار از صلح، تفاهم و دوستی بدست خواهید آورد.

ماده 31

هر کودکی حق بازی و تفریح دارد. شما حق دارید از فرصت های برابر و مناسب برای شرکت در فعالیت های فرهنگی، هنری، ورزشی و تفریحی برخوردار باشید.

ماده 32

هیچکس حق ندارد کودکان را مجبور به کارهایی کند که رشد و سلامت آنها را تهدید کند. دولتها موظفند حداقل سن، و شرایط کار کودکان را تعیین کنند.

ماده 33

زندگی در یک محیط سالم حق همه کودکان است. کشورهای عضو پیمان جهانی حقوق کودک باید با اقدامات لازم اجرایی، اجتماعی و آموزشی در مقابله با استفاده از مواد مخدر و اعتیاد آور از کودکان حمایت کنند.

ماده 35

هیچکس حق ندارد کودکان را برباید یا مورد خرید و فروش قرار دهد. کسانی که با کودکان بدرفتاری می کنند و یا آنها را می ربایند، باید طبق قانون مجازات شوند.

ماده 38

هیچ کودک زیر 15 سال نباید در جنگ شرکت کند.

ماده 39

اگر کودکان از جنگ، بدرفتاری و استثمار آسیب دیدند باید مورد مراقبت و حمایت قرار بگیرند.

ماده 40

اگر کودکی به قانون شکنی متهم شد، تا وقتی که گناهکاری او طبق قانون ثابت نشده است، باید بی گناه فرض شود. حبس کودکان بزهکار باید به عنوان آخرین راه و برای کوتاه ترین زمان ممکن باشد.

 

ماده 42

دولت ها موظفند از راه های گوناگون، پیمان نامه حقوق کودک را بین کودکان و بزرگترها ترویج دهند و همگان را با محتوای این پیمان نامه آشنا کنند.

نوشته شده توسط عباس ائلچين در یکشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۹ |